czwartek, 19 lipca 2012

Kuchnia pełna niespodzianek - Faszerowane pieczarki


 
Składniki: 15 większych pieczarek, 2 średnie cebule, 1 marchewka, 1 por ( biała część), pół litra bulionu warzywnego, łyżka papryki słodkiej, sól i pieprz do smaku, ser żółty

Do tego dania najlepiej wybrać pieczarki o dużych kapeluszach. Pieczarki należy obrać, nóżkę odciąć, a kapelusz wydrążyć- najlepiej łyżeczką do herbaty. Odcięte nóżki pieczarek, wydrążone łyżeczką części kapelusza oraz pozostałe warzywa drobno siekamy.
Na rozgrzanym oleju podsmażamy na złoto cebulę, następnie dodajemy pozostałe warzywa tj. pieczarki, marchewka i por oraz paprykę, sól i pieprz do smaku, całość podsmażamy aż warzywa zmiękną. Farsz należy pozostawić do ostygnięcia.

Następnie faszerujemy ostygniętym farszem wcześniej wydrążone kapelusze pieczarek.

Gotowe pieczarki układamy w naczyniu żaroodpornym i zalewamy bulionem warzywnym - tylko do wysokości kapeluszy. W wersji nie wegańskiej na każdy kapelusz układamy kawałek sera żółtego. Pieczarki zapiekamy w piecu przez 20 min w 150 stopniach

 
Dziś pieczarki podałam z kaszą kus-kus, ale można je podawać jako przystawkę, z pieczywem lub ryżem. W zależności od dostępności no i upodobania do farszu można dodać inne warzywa np. paprykę czy cukinię - możliwości jest wiele:)














1 komentarz:

Dziękujemy za komentarz ;)
Osoby Anonimowe prosimy o podpisanie się imieniem ;)