środa, 11 lipca 2012

Koreańska moneta szczęścia


Wisiorek wykonany w srebrze próba 925, czerniony, dwustronny


Koreańska moneta szczęścia z II połowy panowania dynastii Li (wiek XVII-XIX). Wyrabiano je i noszono przede wszystkim w Seulu. Oryginalne wyrabiane były ze srebra, brązu, miedzi, żółtego lub białego mosiądzu. Noszono je ukryte w woreczkach przyczepionych do pasa lub zawieszone na wstążkach. Zadaniem monet było przede wszystkim najpierw odpędzić złe moce i duchy, a potem przyciągnąć szczęście. Moneta miała gwarantować napływanie szczęścia z czterech stron świata i odnajdywanie wszystkich chwil szczęśliwych rozrzuconych w czasie “obok” podstawy, którą tworzą:
  • SU - długowieczność,
  • PU - bogactwo,
  • KONGNJONG - zdrowie i pokój,
  • JU HODOK - kultywowanie cnoty,
  • NO DZONGMJONG - naturalna śmierć.
Rysunki zawarte na monecie miały znaczenie symboliczne o wielorakich interpretacjach. Na awersie symbol ptaka feniksa - symbol pokoju, sprawiedliwych rządów, nierozłącznej przyjaźni i wierności małżeńskiej. Symetrycznie rozmieszczone koła symbolizują cztery smoki, strzegące z czterech stron skarbów świata podziemnego. Walka smoków w obronie skarbów jest bodaj najczęstszym motywem malowideł i fresków ludowej sztuki. Wierzono, że przez te walki powodowane są groźne zjawiska przyrody, przewroty i zatargi, a strzeżone skarby (środek) to źródła szczęścia i wiedzy, długowieczności i dostatniego życia. Symbol nietoperza w dole to znak boskiego kuriera, który latając w ciemnościach rozrzuca łaski i błogosławieństwa przyniesione z zaświatów. Ornamentyka umieszczona na rewersie to świat roślinny i zwierzęcy, w którym każdy ornament ma ukryte magiczne znaczenie, a w centralnym kręgu magiczne znaki dobrych życzeń.
 
Talizman już dostępny w naszym sklepie TALIZMANY

2 komentarze:

  1. Muszę się przyznać, że jeszcze nigdy nie słyszałem historii o takiej monecie, ale jak widzę służy, ona bardziej jako biżuteria. Ja jednak srebrne monety, które zamawiam często od https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety trzymam u siebie w zbiorach, gdyż to jest dla nich najlepsze miejsce. Tym bardziej, że w przecież na tym polega numizmatyka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz ;)
Osoby Anonimowe prosimy o podpisanie się imieniem ;)