poniedziałek, 5 grudnia 2011

Triquetra

Triquetra z łaciny tri - trzy; quetrus - opanowany. Symbol składający się z trzech nieskończenie zapętlonych półkoli. Posiada kilka znaczeń, które zwykle odwołuje się do liczby "3".  Wykorzystywany szczególnie w religii wikańskiej, obrazuje zasadę "Cokolwiek zrobisz, wróci to do Ciebie z potrójną siłą". Pogańskie znaczenie tego symbolu jest dość rozległe. Prawie na pewno wywodzi się z północnych rubieży. Podejrzewa się, że na terenach Szkocji i północnej Irlandii, także był to symbol jakiegoś bóstwa - nie odkryto do dziś jakiego.Wpleciona w okrąg nazywana jest ringtriquetrą. W religii chrześcijańskiej przedstawiana jest jako symbol Świętej Trójcy. Inną interpretację tego symbolu możemy znaleźć w serialu "Charmed (Czarodziejki)", gdzie triquetra uznawana jest za znak "Mocy trzech". To symbol Potrójnej Mocy. Jego 3 końce symbolizują trzy natury kobiety: dziewicę, matkę i staruszkę. Są one alegoriami trzech różnych kobiet, o innych postawach, ideałach, darach.
DZIEWICA - jest błogosławiona niewinnością i pewnego rodzaju nieśmiałością. Odkrywa świat i jest jego ciekawa. Jej ciało nie jest zbrukane żadną skazą, a dusza jest wolna i wyzwolona.
MATKA - jest błogosławiona zdolnością do wydawania na świat potomstwa. Jest obdarzona darem dawania życia i opieki nad innymi. Jej zadaniem jest ochrona i pomoc. Zawsze stara się budować, a nie niszczyć.
STARUSZKA - jest błogosławiona bezkarną mądrością i wiedzą. Jest doświadczona życiowo i niezależna. Jest symbolem wyboru, zmian i wyzwań, jakie czekają na innych. Wszystkie trzy postawy bardzo się od siebie różnią, jednak żadna z nich nie mogłaby istnieć bez którejś z pozostałych. W jedności jest prawdziwa siła. Triquetra jest znakiem równowagi pomiędzy trzema odmiennymi siłami, które są od siebie zależne. Uznawana jest także jako symbol: umysłu, ciała, duszy. Dla Celtów znak ten symbolizował trzy siły natury: ziemię, wodę i ogień

Sama też go mam i często zakładam. Zasada Cokolwiek zrobisz, wróci to do Ciebie z potrójną siłą, przemawia do mnie i wierzę w nią, jak i w to że w jedności jest siła. Mam dwoje rodzeństwa, więc jest na troję i wierzę w to, że cokolwiek by się działo, razem damy radę. Triquetre oraz inne talizmany możesz kupić tu: TALIZMANY5 komentarzy:

 1. Heheh chyba nie ufałabym Czarodziejkom w kwestii tego symbolu :-) Dobrze jest w coś wierzyć, ludzie różne rzeczy noszą ze sobą, czasem mają coś przy sobie bez przerwy wierząc, że to ich ochroni lub przyniesie szczęście. Ja kiedyś w coś takiego wierzyłam, jakieś maskotki na sprawdziany czy maturę, słoniki i inne pierdolniki, ale teraz chyba nie mam takiego symbolu czy rzeczy, bo nie wiem czy umiałabym uwierzyć w jakąś moc tego, a mimo wszystko ważna, a może najważniejsza jest wiara w działanie takiego medalionu.

  OdpowiedzUsuń
 2. no co ty nie wierzysz Czarodziejką ;) ja kiedyś oglądałam ten serial nałogowo :)Dobrze mówisz Mi ważne żeby w coś wierzyć i choć dany przedmiot nie ma magicznych mocy :) to w jakiś sposób dodaje nam sił, stajemy się pewniejsi siebie bardziej zmotywowani i to się liczy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz ;)
Osoby Anonimowe prosimy o podpisanie się imieniem ;)