piątek, 25 listopada 2011

Alrauna - Mandragora

Alrauna (z niem.) - korzeń mandragory, o humanoidlanych kształtach, któremu przypisywano właściwości magiczne. Mandragora rośnie w ciepłych, suchych okolicach, przeważnie w ukryciu. Jest rzadką rośliną, od starożytności jest najbardziej poszukiwanym, najwyżej cenionym korzeniem czarodziejskim.
Wokół jej sił magicznych powstały niezliczone legendy. Korzeń noszono jako talizman i spożywano jako napój miłosny lub panaceum. Jego stosowanie związane jest ściśle z czarną magią, czarami, starymi rytuałami pogańskimi i kultem roślin. Korzeń ów, tak przypominający w kształcie ludzką postać, traktowany był jako pierwowzór człowieka. Wierzono, że alrauna była stworzona z rajskiej ziemi jako pierwowzór człowieka.
Jednak nie spodobała się Stwórcy, który ją po prostu wyrzucił. Odtąd alrauna tęskni za rajem i dlatego protestuje przy próbie wydobycia jej z ziemi. Stosowano ją przeciwko złym mocom i głoszono, iż każdemu, kto umie jej strzec, przynosi bogactwo, sławę oraz szczęście w miłości. Najczęściej szukano go pod szubienicą, skąd odpadające części ciała wisielca zapewniały mandragorze doskonałą pożywkę.
Od tysięcy lat uważana jest za najsilniejszy z amuletów. Najbardziej znane filmy w, których występuje Mandragora - Harry Potter, Labirynt Fauna, oraz książki Saga o Ludziach Lodu  Margit Sandemo.
Aby mieć własną Mandragorę, o magicznych właściwościach zapraszam do sklepu www.artfox.pl 

1 komentarz:

  1. Mandragora kojarzy mi się tylko z Ludźmi Lodu i z tego co pamiętam to jej pochodzenie tłumaczy się również w taki sposób, że gdy wieszano ludzi publicznie i mandragora miała wyrosnąć z nasienia wisielca pod szubienicą... ale to chyba taka baśniowa wersja ;-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz ;)
Osoby Anonimowe prosimy o podpisanie się imieniem ;)