wtorek, 10 stycznia 2012

Photo mix i biżuteryjne inspiracje Renesans

Epoka Renesansu, rodowodowo związana z Włochami, nosi nie włoskie, lecz francuskie miano renaissance, co oznacza dokładnie odrodzenie. Później zakres terminu poszerzył się - obejmuje się nim odnowienie, odrodzenie się ludzkości, podnoszenie się jej na wyższy poziom, także odnowienie starożytności, odrodzenie przeszłości, dawnej wiedzy, kultury i sztuki antyku. Epoka renesansu obejmuje przede wszystkim wiek XV i XVI. Renesansowy strój damski Sylwetka kobiety renesansowej to klasyczna klepsydra z wąską talią, mocno zaakcentowanymi ramionami i szeroką, sięgającą ziemi spódnicą. Z biegiem lat talia zwężała się coraz bardziej (gorset), a rozszerzały ramiona (dzięki watowanym rękawom i rolowanym naramiennikom) i spódnica dzięki krynolinie. W stroju paradnym dominują watowania i nacięcia, przez które widoczne są podszewki albo wykonane z cennych materiałów suknie spodnie, a w drugiej połowie XVI wieku coraz częściej noszona jest kryza, prezentująca "głowę na talerzu", osiągająca stopniowo rozmiary wymagające konstrukcji wsporczej. Elementy te dodatkowo nadają sylwetce obfitości, a w nadmiarze prowadzą do efektów karykaturalnych. Strój uzupełniała oczywiście biżuteria, a także sakwa (noszona przy pasie portmonetka), tekstylny woreczek na modlitewnik, wachlarz. Kobiety z reguły zachowywały trochę większą wstrzemięźliwość niż mężczyźni w obwieszaniu się naszyjnikami i łańcuchami, zakładając natomiast bardzo kosztowne i starannie wykonane pasy. Najpopularniejszą ozdobą były perły noszone w sznurach lub używane do dekoracji różnych części garderoby, przede wszystkim czepków i kapeluszy. Do biżuterii należy zaliczyć również złote i srebrne okucia wstążek i sznurówek nazywane aiguillettes. Ostatni szlif strojowi dawała dekoracja głowy. Kobiety nie pokazywały się bez jakiegoś nakrycia głowy, które nie musiało być czepkiem lub kapeluszem, ale nie było również po prostu fryzurą. Wariantów było bez liku, a najpopularniejsze to wplatanie we włosy sznurów pereł i kolorowych wstążek, kosztowne stroiki z broszkami na czubku głowy zwane brocchetta di testa, oplatanie włosów długimi siatkami z koronek zdobionych perłami nazywanymi we Włoszech coazone, a przynajmniej nakrycie głowy i ramion welonem.


A poniżej pierścionek z mojej osobistej kolekcji, zainspirowany epoką renesansu. Wykonany w złocie z oprawionymi naturalnymi granatami.


2 komentarze:

  1. Ale brzydka moda :-) Taka surowa i mało kobieca. Czasy gorsetowe to już było coś, choć ubieranie tego i rozbieranie to pewnie pół dnia im zajmowało :-) Dobrze, że teraz jest taka różnorodność i można nosić co się chce ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Gorsety pojawiły się również w renesansie, tylko nieco później. A pod koniec XVI wieku to już nawet dekolty :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za komentarz ;)
Osoby Anonimowe prosimy o podpisanie się imieniem ;)